تبلیغات
لبیک یا خامنه ای - خلاصه‌ای از زندگی علمی و طلبگی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

صفحه اصلی

ایمیل مدیریت ارتباط با ما فید خوان رهبری پشتیبانی

 
منوی اصلی


 تاریخ امروز :
 


موضوعات

بیانات رهبر (43)
اخبار سیاسی ناب (22)
ولایت فقیه (3)
خاطرات رهبر (37)
تصاویر مقام معظم رهبری (3)
اخبار مربوط به رهبر (21)
نامه ها وصدور حکم به مسؤلین (2)
حجاب وعفاف (4)
پاسخ به شبهات (2)
شعر (2)
شناخت رهبری (7)
فیلمهای کوتاه و کم حجم مربوط به رهبر (2)


آرشیو مطالب
 • اسفند 1394

 • خرداد 1393

 • بهمن 1392

 • اردیبهشت 1392

 • فروردین 1392

 • اسفند 1391

 • بهمن 1391

 • اردیبهشت 1391

 • فروردین 1391

 • اسفند 1390

 • بهمن 1390

 • همه آرشیوها

 • صفحات جانبی
 • حضور رهبر انقلاب در منزل شهید رضایی نژاد(فیلم این دیدار)


 • نظر سنجی
  لطفاً برای نزدیک شدن ظهور امام زمان(عج) هر چقدر که می توانید صلوات بفرستید.  امکانات

  خلاصه‌ای از زندگی علمی و طلبگی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

  نویسنده : سرباز پیرو ولایت

  موضوع : خاطرات رهبر شناخت رهبری

  نظرات ()


  خلاصه‌ای از زندگی علمی و طلبگی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای


  آن چه در پی می آید، برش هایی از زندگی علمی و طلبگی حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه ای در شهرهای مشهد و قم، از سال ۱۳۳۰ تا پیروزی انقلاب اسلامی است:


  ۱۳۳۰:
   از دوازده سالگی و با حضور در «مدرسه سلیمان خان» و «نواب» مشهد، پس از طی دوره مقدماتی، در فراگیری دروس سطح چون معالم، قوانین، شرح لمعه، رسائل، مکاسب و کفایه، از اساتیدی مثل حضرات آیات میرزا احمد مدرس یزدی، حاج شیخ هاشم قزوینی و سید جلیل حسینی سیستانی استفاده کرد. اما استادی که سید علی خامنه‌ای استفاده فراوانی در فراگیری دروس سطح از درس و تدریسش برد، کسی نبود جز پدرش، آیت الله سید جواد خامنه‌ای که از سوی آیات عظام نائینی و سید ابوالحسن اصفهانی اجازه اجتهاد داشت.

  ۱۳۳۴: شانزده سالگی سید علی، آغاز حضور وی در دروس خارج فقه آیت الله العظمی سید محمد هادی میلانی بود. هم‌زمان، در جلسات مرحوم حاج میرزا جواد تهرانی حاضر می‌شد که مباحث آن بیشتر به نقد و رد کتاب فلسفه‌ی منظومه حاج ملاهادی سبزواری می گذشت. اما به دلیل علاقه آیت الله خامنه‌ای به فلسفه و جو ضد فلسفه آن روزهای مشهد، ناگزیر بوددر درس مرحوم آقا شیخ رضا ایسی از اساتید فلسفه و دوستان مورد وثوق حضرت آیت الله میلانی به صورت پنهانی و خصوصی شرکت کند.  ۱۳۳۶: هجدهمین سال زندگی رهبر امروز انقلاب اسلامی ایران، مقرن بود با عزم وی برای حضور در نجف اشرف به قصد زیارت حرم امیرالمومنین و درک کردن دروس بزرگان نجف.
  سید علی پس از حضور کوتاه در این حوزه، درس اساتیدی چون 
  آیت الله العظمی سید محسن حکیم را بیشتر پسندید و تصمیم داشت در صورت اجازه پدر برای ماندن، در جلسه درس آن اساتید شرکت کند. او به پدرش نامه نوشت و اجازه خواست تا برای ادامه تحصیل در نجف بماندکه پاسخ منفی شنید و به امر پدر به مشهد بازگشت. پس از بازگشت به مشهد و ادامه ارتباط با طلابی که از قم برای زیارت به مشهد می‌آمدند و فضا و مرکزیت علمی قم، برای رفتن به حوزه قم مصمم شد ولی پدر که راهنما و مشاور اصلی او بود، با ترک مشهد موافقت نکرد و این مخالفت ادامه داشت تا یک سال بعد …

  ۱۳۳۷: با شروع سال تحصیلی جدید حوزه آیت الله سید جواد خامنه ای به مهاجرت پسرش به قم رضایت داد. سید علی به قم سفر کرد و در مدرسه علمیه حجتیه که برادر بزرگترش سید محمد هم در آن جا طلبه بود، مستقر شد.

  بانی ساخت این مدرسه علمیه که از مدارس دیگر قم آن زمان تازه سازتر بود آیت الله حجت و طراح آن، علامه سید محمد حسین طباطبایی بود.
  طلبه کم سن و سال آن روزها که بین هم مباحثه‌هایش به کثرت مطالعه و اشتغال درسی شهره بود، از بدو ورود به قم، در درس خارج فقه 
  حضرت آیت الله العظمی بروجردی حاضر شد. یکی از برکات حضور در این درس نکات مهم رجالی بود که استاد در آن متبحر بود. تقریرات درس خارج فقه و اصول امام (ره) و آیت الله بروجردی نزد آیت الله خامنه‌ای باقی است؛ هر چند بسیاری از آن‌ها در دوران مبارزه توسط ساواک از بین رفت.

  ۱۳۴۰: پس از رحلت حضرت آیت الله بروجردی، و اعلام مرجعیت حضرت امام خمینی (ره) پایه‌های انقلاب اسلامی و زمینه‌های شکل‌گیری مبارزات با سخنرانی‌های امام راحل در قم پی‌ریزی شد و شاگردان ایشان نیز هر یک در سنگری، به تبلیغ و روشنگری و مبارزه می‌پرداختند و به دنبال تحکیم و تثبیت مرجعیت امام بودند.

  ۱۳۴۲: پس از حادثه مدرسه فیضیه و با اوج‌گیری مبارزات علیه رژیم ستم شاهی، امام خمینی (ره) دستگیر و تبعید شدند. پس از تبعید امام، مبارزات در قم به وسیله‌ی شاگردان ایشان ادامه یافت. روش مبارزاتی امام سبب شده بود تا سید علی که تحت تاثیر شخصیت انقلابی شهید نواب صفوی بود به انجام وظیفه روشنگری در مبازرات بپردازد؛ که در این راه دوبار از سوی ساواک دستگیر شد. در همین سال امام خمینی (ره) او را به عنوان نماینده خود برای ابلاغ پیام به علما درباره مبازره با رژیم شاه نزد آیت الله میلانی فرستادند. همه این ها در کنار فضای گرم درس و مباحثه بود.  ۱۳۴۳: آیت الله سید جواد خامنه‌ای که در مشهد ساکن بود، بینایی خود را از دست داد! این بدترین خبر برای سید علی بود که می‌خواست در قم بماند؛ ولی با وجود اصرار اساتید خود از جمله آیت الله شیخ مرتضی حائری یزدی فرزند موسس حوزه علمیه قم بر ماندن، قصد عزیمت به مشهد کرد. در مدت تحصیل در قم، به غیر از امام خمینی (ره) و مرحوم بروجردی ، حضرات آیات شیخ مرتضی حائری در فقه و اصول و علامه سید محمد حسین طباطبایی در فلسفه از اساتید دیگر سید علی خامنه‌ای و آقایان شیخ محمدحسین بهجتی شفق، حجت الاسلام محمد جواد حجتی کرمانی، سید جعفر شبیری زنجانی، آیت الله حاج شیخ مهدی باقری کنی و آیت الله ربانی املشی از هم مباحثه‌های نزدیک به او در قم بودند.

  ۱۳۴۴: پس از بازگشت به مشهد مقدس ، پدر که از اساتید او در سال‌های طلبگی بود، دیگر نابینا شده و از نعمت مطالعه محروم بود. سید علی چشمان پدرش شد! هر روز در زمان مشخص، ساعاتی برایش کتاب می خواند و در مواردی بحث علمی می کردند.


  تدریس رسائل و مکاسب و کفایه، آغاز تدریس تفسیر قرآن کریم و حضور مجدد در درس خارج فقه حضرت آیت الله میلانی علیرغم اختلاف سلیقه در مبارزات سیاسی، بخشی از فعالیت‌های علمی روحانی ۲۶ ساله ساکن خیابان خسروی نوی مشهد بود.
  ۱۳۴۷-۵۷: آیت الله سید علی خامنه‌ای نگاه مبنایی و جدی به درس تفسیر قرآن داشتند و تفسیر را منشا و مبدا بسیاری از مطالب در علوم و معارف اسلامی می‌دانستند.
  مدرسه علمیه میرزا جعفر مشهد شاهد جلسات تفسیر قرآن کریم بود که به سرعت مورد استقبال طلاب قرار گرفت. «تفسیر فعال قرآن» که سید علی خامنه‌ای آن را تدریس می‌کرد،‌ شیوه‌ی جدید و خاصی از تفسیر کلام الله مجید بود که طلاب را روز به روز، ‌به بهره‌گیری از قرآن ترغیب می‌نمود. این جلسات به دلیل استقبال زیاد و مباحث مبارزاتی مطرح شده در کنار تدریس رسائل و مکاسب و کفایه، با ممانعت‌های مکرر رژیم پهلوی مواجه شد. این اتفاق باعث شد تا دروس، از مسجد امام حسن مجتبی (ع) به مسجد کرامت و پس از آن به مساجد رضایی،‌قبله و … منتقل شود.

  این جلسات که دیگر به محل حضور دانشجویان نیز تبدیل شده بود به دلیل بازداشت آیت الله خامنه‌ای به دفعات متوقف می‌شد تا این که در سال ۵۶ به دلیل تبعید آیت الله خامنه‌ای به ایرانشهر تعطیل شد. ممنوع الخروج بودن از کشور به دلیل ادامه مبارزات انقلابی در مشهد، ‌دستگیری‌های پی‌در‌پی در پی فعالیت سیاسی،‌ باعث شد تا سید علی حسینی خامنه‌ای نتواند برای ارتباط‌گیری نزدیک با امام خمینی (ره) به نجف اشرف برود. اما ماندن در مشهد و خلاء فکری و ایدئولوژیک که پیش از این برای جریان مبارزه وجود داشت موجب شد تا جلسات مستمر با شهید مرتضی مطهری پیگیری شود و محصول آن «تدوین ایدئولوژی اسلامی» باشد.


  پوستر همین مطلب، که توسط پایگاه حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه‌ای منتشر شده است. (برای بزرگ دیدن تصویر روی آن کلیک کنید)

  منبع:

  شناخت رهبری

   

  چهارشنبه 24 اسفند 1390-12:53 بعد از ظهر

   


  مطالب گذشته
 • دانلود کتاب«زهرا(س) برترین بانوی جهان» نوشته آیت الله مکارم شیرازی

 • در اهواز به چه کسانی رأی بدهیم؟

 • اعتماد به لیست(ائتلاف اصولگرایان)

 • رهبر معظم انقلاب در حرم امام خمینی(ره) تاکید کردند

 • فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان، مسئولان و جمعی از پرسنل نیروی هوایی ارتش

 • پوسترهایی ویژه ولادت امام محمد باقر(ع)

 • رهبر معظم انقلاب در دیدار با بانوان فرهیخته حوزوی و دانشگاهی

 • رهبر معظم انقلاب در دیدار هزاران نفر از معلمان و فرهنگیان سراسر کشور

 • رهبر معظم انقلاب در دیدار دست اندرکاران برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا

 • رهبر انقلاب در دیدار جمعی از شاعران و ذاکران اهل بیت(ع) بمناسبت روز ولادت حضرت زهرا(س)

 • ولادت حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها)بر تمام شیعیان گرامی باد.

 • بیانات مهم رهبر معظم انقلاب در اجلاس جهانی علما و بیداری اسلامی

 • تبیین ویژگی‌های ضروری برای رئیس‌جمهور آینده

 • خاطراتی از دوران طلبگی رهبر


 • لیست آخرین پستها
  پروفایل مدیر
  سرباز پیرو ولایت


  اطلاعات
  آمار مطالب
  کل مطالب :
  کل نویسندگان :
  آمار بازدید
  بازدید امروز :
  باردید دیروز :
  بازدید این ماه :
  بازدید ماه قبل :
  بازدید کلی :

  بروزرسانی


  نویسندگان

     سرباز پیرو ولایت


  پیوندهای روزانه
  نسل سوم گردان کربلا

  علم ومعرفت

  پروژه های دانشجویی Tinoj.Com

  دانلود پروژه های برنامه نویسی

  مشکات

  حجاب وعفاف

  هفته نامه9دی

  سنگر بصیرت

  همه پیوندهای روزانه

  ارسال پیوند روزانه


  لینک دوستان

  قالب سایت و وبلاگ

  هاست و دامین

  پایگاه اطلاع رسانی حفظ ونشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای
  پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
  خبرگزاری فارس
  سایت تبیان
  شناخت رهبری
  ولایت فقیه
  پایگاه تخصصی تبیان مهدویت
  وبلاگ علم و معرفت
  سایت علم ومعرفت (سرباز پیرو ولایت)

  همه پیوندها


  برچسب ها

  خاطرات رهبر مقام معظم رهبری فرمانده معظم کل قوا khamenei حضرت آیت الله خامنه ای عکس رهبر انتخابات مجلس لیست اصولگرایان رهبر معظم انقلاب انتخابات ریاست جمهوری

  سازنده قالب

  salehon.ir

   

  POWERED BY SALEHON.IR

  تمامی حقوق مطالب و محتوا برای وبلاگ لبیک یا خامنه ای - خلاصه‌ای از زندگی علمی و طلبگی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای محفوظ میباشد ||ساخت قالب : ملودیوس ویرایش قالب salehon.ir